Avtomobili so izjemna iznajdba in so nam izrazito olajšali gibanje po svetu. Pa vendar, za avtomobile moramo redno skrbeti z menjanjem olja, čiščenjem ter menjavo delov, ki so poškodovani ali dotrajani. Eden izmed takšnih delov je blatnik. Najlažje ga je kupiti pri spletnih ponudnikih, saj vam ga dostavijo na dom, vendar pa morate biti pozorni na to, da je blatnik za vaše vozilo kvaliteten in ustrezen za model vašega avtomobila.

Kaj je blatnik in zakaj je pomemben?

Blatniki so del karoserije avtomobila (ter tudi kolesa ali motorja), ki ščiti vozilo pred blatom, prahom ali drugimi materiali, ki se dvignejo s tal med vožnjo. Nameščen je nad kolesi in služi preprečevanju dviganje umazanije na vozilo. Prav tako izboljšuje varnost, saj uporaba blatnika zmanjšuje možnost, da bi delci, ki se med vožnjo dvignejo s tal, poškodovali dele vozila. Delci, sploh če gre za kamenčke, ki se lahko v zraku pojavijo pri vožnji po makadamu, lahko poškodujejo vozilo ter tudi potnike, če imajo ti odprta okna.

Kdaj je primeren čas za menjavo blatnikov?

Blatnik je eden izmed delov avtomobilske karoserije, ki ga je po želji možno zamenjati. Blatnik lahko zamenjamo, če ni več estetsko učinkovit – če blatniki “bodejo v oči” z njihovo obrabo jih mirne duše lahko zamenjamo za drugo obliko. To je pomembno tudi pri ohranjanju vrednosti vozila, sploh če ga nameravamo prodati.

Nujno potrebno je blatnike zamenjati, če je blatnik poškodovan, ukrivljen ali preluknjan zaradi trka ali drugih udarcev. V takšnih primerih je določene modele blatnikov težje popraviti in je zamenjava najboljša rešitev. Poškodovani blatniki lahko zmanjšajo zaščito in varnost.

Ena izmed slabosti plastičnih blatnikov je njihova občutljivost na sončno svetlobo in UV sevanje. Zaradi dolgotrajne izpostavljenosti soncu in drugih vremenskim razmeram zbledijo, razpokajo ali pa postanejo krhki. Če material izgubi zaščitne lastnosti je priporočljivo razmisliti o zamenjavi blatnika, da ohranimo njegovo funkcionalnost.

Kakšni blatniki so najbolj primerni za vaše potrebe?

Blatniki so lahko sestavljeni  iz različnih materialov, ki so odvisni od proizvajalca ter od specifičnih zahtev glede trpežnosti, teže ter estetskega videza. Najbolj pogosto so za blatnik uporabljeni naslednji materiali:

Jekleni blatniki

Jeklo je tradicionalni material za izdelavo blatnikov, saj je trpežen, močan in odporen na udarce. Njegova prednost je, da ima dolgo življenjsko dobo in ga je enostavno popraviti. Na drugi strani pa je težji od drugih materialov, zato ni primeren za športne avtomobile, katerih namen je hitrost.

Aluminijasti blatniki

Za športne avtomobile in druga vozila, pri katerih je ključna čim manjša teža so v uporabi aluminijasti blatniki. Aluminij je lahek, odporen na korozijo ter učinkuje estetsko. Zaradi svoje majhne teže izboljšuje porabo goriva, vendar pa je dražji od jekla in od njega tudi manj trpežen.

Plastični blatniki

Za sodobna potniška vozila se pogosto uporablja blatnike iz različnih vrst plastike, npr. PVC, ABS ali PP. Plastika je namreč lahka, prožna ter je odporna tako na udarce kot na korozijo. Na drugi strani pa je manj trpežna pri udarcih ter hitro zbledi zaradi UV sevanja, zato ni najbolj estetska rešitev.

Blatniki iz kompozitnih materialov

Kompozitni materiali združujejo več materialov, da bi dosegli optimalne lastnosti blatnikov – so kombinacija lahkosti, trdnosti in odpornosti. Njihova proizvodnja je sicer dražja, kar pomeni, da je tudi njihova cena v trgovinah nekoliko višja, vendar pa so izredno prilagodljivi in primerni za več vrst vozil.

 

Material, ki si ga boste izbrali za blatnik je torej odvisen od vašega proračuna, estetskih želja ter predvsem od vašega načina vožnje. Če vozite športni avto je za vas bolj primeren aluminijast blatnik, ki zaradi svoje teže ne upočasnjuje avtomobila, če vozite družinski potniški avto boste morda izbrali plastičen blatnik, ki je najbolj vsestranski in  trpežen. Za izbiro novega, kvalitetnega blatnika si oglejte spletno stran Silux.