Greznica- celovita rešitev za čiščenje odpadnih voda


Čeprav ima danes večina hiš in naselij urejeno javno kanalizacijo, nekateri domovi in počitniške hiške nimajo te možnosti. Zanje je idealna rešitev greznica. Greznica je obzidana, pokrita jama, namenjena zbiranju odpadnih voda. V greznici se zbirata fekalna in meteorna voda (slednja pogosto odteče v ponikalnico), kar preprečuje onesnaževanje okolja. Lahko deluje brez pretoka ali s pred-pripravljenim dotokom in odtokom. Bio greznica z možnostjo nadgradnje pa je možna le za dvo ali tri prekatno greznico, ki ima pred-pripravljen dotok in odtok.

greznica
Rezervoar je zasnovan tako, da omogoča enostavno kasnejšo nadgradnjo v biološko čistilno napravo SBR, brez potrebe po dodatnih gradbenih posegih.

Vrste greznic

1. Greznica brez pretoka. Gre za zaprt sistem, namenjen zbiranju odpadnih voda na občasno uporabljenih objektih, kot so vikendi in počitniške hiše.

2. Dvo- ali tri- prekatna Greznica z možnostjo nadgradnje v biološko čistilno napravo.
Dvoprekatna greznica je v celoti pripravljena in opremljena z dovodnimi in izhodnimi cevmi. Rezervoar je zasnovan tako, da omogoča enostavno kasnejšo nadgradnjo v biološko čistilno napravo SBR, brez potrebe po dodatnih gradbenih posegih. V kombinaciji s čistilnim modulom je greznica že tipsko preizkušena, kar pomeni, da ob vgradnji modula pridobite vso potrebno dokumentacijo za uradno priglasitev čistilne naprave.

Vgradnja biološke greznice

Biološka greznica je običajno postavljena pod terenom. Njena samonosna konstrukcija omogoča enostavno namestitev, saj je greznico mogoče postaviti na utrjeno podlago in zasuti z gramozom. Pri območjih z visoko podtalnico pa je potrebna dodatna statična zaščita greznice po posvetovanju s proizvajalcem.

Kvalitetna greznica ima naslednje prednosti …

Biološko greznico odlikuje visoka kakovost, saj je izdelana iz polietilena (PE-HD) po standardu EN 12566-1. Njena robustna izvedba je rezultat rotacijskega proizvodnega postopka (rotomolding), ki zagotavlja vzdržljivost in zanesljivost. Poleg tega ima kvalitetna greznica 50-letno garancijo na obstojnost materiala. Vgradnja je enostavna, tudi na težavnejših terenih, brez potrebe po težkih gradbenih dvigalih. Kontrola polnosti greznice je preprosta in se izvaja preko pokrova rezervoarja. Če greznice ne potrebujete več, jo lahko ponovno uporabite kot zbiralnik deževnice, kar dodatno prispeva k njeni vsestranskosti in uporabnosti.

Zakaj iz greznice smrdi

Smrad iz greznice je pogosto posledica slabe inštalacije. Vsako stranišče ali kopalnica bi morala imeti vgrajen oddušnik – cev s premerom vsaj pet centimetrov, ki poteka od kanalizacijske cevi, priključene na straniščno školjko, do majhnega dimnika na strehi hiše. Med splakovanjem stranišča se blato in druge odplake premikajo po odvodni cevi, kar lahko povzroči vdor smrdljivega zraka iz cevi v prostor.

Drug razlog za smrad je lahko prepolna greznica, saj naravni mikroorganizmi v tem primeru ne morejo več učinkovito razgrajevati odpadkov. Zato je nujno takoj ukrepati in kasneje redno vzdrževati greznico, da se to ne ponovi. Smrad lahko odpravimo s pospešitvijo razgradnje odpadnih snovi in izogibanjem uporabi škodljivih kemikalij, ki bi lahko situacijo še poslabšale.

Kako pogosto moramo čistiti greznico

Po mnenju strokovnjakov je potrebno greznico čistiti najmanj vsakih tri leta, kar določa tudi zakonodaja Republike Slovenije, natančneje Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode. V greznici se namreč zbirajo različne snovi, kot so ogljikove in dušikove spojine ter mikroorganizmi. Če greznico ne praznimo pravilno in redno, se lahko pojavijo okoljske in zdravstvene težave, ki jih moramo preprečiti z ustreznim vzdrževanjem.

Zaključek

Biološka greznica predstavljajo učinkovito rešitev za čiščenje odpadnih voda, še posebej na območjih brez možnosti priključitve na javno kanalizacijo. S svojo robustno zasnovo, enostavno vgradnjo in dolgo življenjsko dobo zagotavlja trajnostno in okolju prijazno rešitev.