Napad panike je intenziven občutek strahu, ki se izrazi tudi v fizičnih simptomih. Gotovo je vsak izmed nas že večkrat občutil tesnobo – zaradi strahu in anksioznosti nas kar stiska v prsnem košu in občutek imamo, da ne moremo vdihniti dovolj zraka. Kaj storiti, če doživimo panični napad? Kako pomagati svojemu bližnjemu v isti situaciji? Več o napadih panike lahko izveste v nadaljevanju članka.

Kaj je napad panike?

Gre za nenaden in intenziven občutek strahu ali nelagodja, ki doseže vrhunec v nekaj minutah. Spremljajo ga različni fizični in psihični simptomi.

Napadi panike se lahko pojavijo nepričakovano ali pa jih sprožijo določene situacije, ki jih posameznik dojema kot nevarne ali stresne. Če se ponavljajo in povzročajo dolgotrajno skrb, da se bodo spet zgodili, lahko gre za panično motnjo.

Čeprav so napadi panike zelo neprijetni, niso življenjsko nevarni. Razumeti moramo, da so posledica prekomerne aktivacije telesnega odziva na nevarnost (boj ali beg) in jih je mogoče obvladati s tehnikami sproščanja, dihalnimi vajami ter po potrebi strokovno pomočjo.

Kakšen je evolucijski razlog za napad panike?

Panični napad je neposredno povezan s telesnim odzivom, ki ga imenujemo boj ali beg (angleško fight or flight), ki je evolucijski mehanizem za preživetje v nevarnih situacijah. Ta odziv aktivira simpatični živčni sistem in pripravi telo na spopad z grožnjo ali na pobeg. Pri paničnem napadu se ta sistem sproži nepričakovano in brez realne nevarnosti. Razumevanje povezave med paničnim napadom in stanjem “boj ali beg” je ključno za njegovo obvladovanje.

Kakšni so znaki in simptomi paničnega napada?

Znaki paničnega napada niso zgolj fizični in vidni navzven, ampak tudi psihični simptomi. Vsak posameznik ne bo kazal vseh naštetih znakov. Med najpogostejšimi fizičnimi znaki, da vas je doletel napad panike so:

  • pospešeno in močno razbijanje srca
  • občutek dušenja oz. težave z dihanjem
  • znojenje (hladen ali topel pot)
  • dregetanje
  • vrtoglavica ali omotica
  • bolečina ali nelagodje v prsnem košu
  • slabost ali bolečine v trebuhu
  • otopelost v rokah, nogah ali obrazu

Pojavijo se tudi psihični simptomi, ki niso vidni navzven:

  • občutek, da smo izgubili nadzor
  • strah pred bližajočo se smrtjo
  • občutek odtujenosti od sebe (depersonalizacija)
  • močna potreba po pobegu iz situacije

 

Kaj storiti v primeru, da nas doleti napad panike?

V primeru paničnega napada je ključno, da se osredotočimo na umirjanje telesa in misli. Obstaja več tehnik, ki nam pri tem lahko pomagajo.

Pri umirjanju telesa začnemo pri nadzorovanju dihanja. Osredotočiti se moramo na dihanje, da ne pride do hiperventilacije in posledično do izgube zavesti. Ena izmed metod za nadzorovanje dihanja je metoda 4-7-8, pri kateri vdihnemo skozi nos (4 sekunde zadržimo dih (7 sekund) in počasi izdihnemo skozi usta (8 sekund).

Pri umirjanju misli je pomembno, da se zamotimo. Za prizemljitev se lahko poslužimo metode 5-4-3-2-1. Tako poimenujemo 5 stvari, ki jih vidimo, 4 stvari, ki jih lahko otipamo, 3 stvari, ki jih lahko slišimo, 2 stvari, ki ju lahko zavonjamo ter 1 stvar, ki jo okušamo.

Uporaba EFT tapkanja za pomiritev

Metoda Emotional Freedom Technique združuje akupresurne točke s pozitivnimi afirmacijami. Deluje tako, da se tapkamo po določenih točkah na telesu (notranji rob obrvi, zunanji kotiček očesa, na ključnici, itd.) ter si med tapkanjem ponavljamo pomirjujoče stavke, npr. “Moje telo je varno.”

EFT pomaga telesu, da preklopi iz stanja “boj ali beg” v stanje sprostitve.